LIST OF OFFICES and CANDIDATES

Democratic Party Primary Election

Total Precincts Counted

Presidential Votes by Senatorial Districts

Al Gore

Lyndon H. Larouche, Jr.

Bill Bradley

Preference for Presidential Nominee

  Al Gore 
  Lyndon H. Larouche, Jr.
  Bill Bradley


United States Senator
  Don Clark
  Charles Gandy
  Gene Kelly
  H. Gerald Bintliff
  Bobby Wightman
  
United States Representative, District 7
  Jeff Sell
  
United States Representative, District 9
  Nick Lampson
  
United States Representative, District 18
  Sheila Jackson Lee
  
United States Representative, District 22
  Joann Matranga
  Virginia "Ginny" Stogner
  
United States Representative, District 25
  Ken Bentsen
  
United States Representative, District 29
  Gene Green
  
Presiding Judge Court of Criminal Appeals
  Bill Vance
  
Judge, Court of Criminal Appeals, Place 2
  William R. Barr
  
Member, State Board of Education, District 4
  Alma A. Allen
  
Member, State Board of Education, District 7
  Fanniece Hawkins
  Harvey R. Brown, Sr.
  
State Senator, District 15
  John Whitmire
  
State Representative, District 128
  Fred M. Bosse
  
State Representative, District 130
  Fred Lundgren
  
State Representative, District 131
  Ron Wilson
  
State Representative, District 132
  Scott Hochberg
  
State Representative, District 134
  Michael Skadden
  
State Representative, District 137
  Debra Danburg
  
State Representative, District 138
  Ken Yarbrough
  
State Representative, District 139
  Sylvester Turner
  
State Representative, District 140
  Kevin Bailey
  Rudy "Butch" G. Vasquez
  
State Representative, District 141
  Senfronia Thompson
  
State Representative, District 142
  Harold V. Dutton, Jr.
  
State Representative, District 143
  Dorothy M. Olmos
  Joe E. Moreno
  
State Representative, District 144
  Donald Sepolio
  
State Representative, District 145
  Richard (Rick) Noriega
  
State Representative, District 146
  Al Edwards
  
State Representative, District 147
  Garnet F. Coleman
  
State Representative, District 148
  Jessica Farrar
  
Justice, 1st Court of Appeals District, Place 2
  Mary C. Thompson
  
Justice, 1st Court of Appeals District, Place 4
  Eric Andell
  
District Judge, 337th Judicial District
  Grant U. Hardeway, Sr.
  
District Attorney
  James S. "Jim" Dougherty
  
Harris County, Tax Assessor/Collector
  John T. Webb
  
County School Trustee ,Position 3, At Large
  Ronnie Ellen Harrison
  
County School Trustee, Position 6, Precinct 1
  Howard Jefferson
  
County Commissioner, Precinct 1
  El Franco Lee
  
Justice of the Peace, Precinct 1, Place 1
  Dale M. Gorczynski
  
Justice of the Peace, Precinct 2, Place 1
  Bobby Dees
  John V. O'Sullivan
  R. C. Pruett
  Jo Ann Delgado
  
Justice of the Peace, Precinct 3, Place 1
  Mike Parrott
  
Justice of the Peace, Precinct 6, Place 1
  Richard C. Vara
  
Justice of the Peace, Precinct 7, Place 1
  Betty Brock Bell
  
Constable, Precinct No. 1
  Jack F. Abercia
  
Constable, Precinct No. 2
  Gary Freeman
  
Constable, Precinct 3
  Ken Jones
  Early M. Clowers
  Michael Pappillion
  
Constable, Precinct 6
  Victor Trevino
  
Constable, Precinct 7
  Lovella Hayes Dickson
  A. B. Chambers
  L. E. "Champ" Chamberlain
  Vincent R. Green
  Perry Wooten
  
Harris County, Democratic Party Chairman
  Sue Schechter